Sarayın Rüzgarı – Wind of the Palace (Yi San)[Tüm Kore Dizileri Listele]

Sarayın Rüzgarı – Wind of the Palace (Yi San) Sarayın Rüzgarı – Wind of the Palace (Yi San)
Dizi Müzikleri

6 Ekim 2008 pazartesi günü TRT 1 ekranlarında gösterilmeye başlayacak olan Sarayın Rüzgarı (yi san) saat 14:45’te kore dizi sevenlerinin karşısında olacak. Tekrarları ise sabah 04:30 verilecek olan Sarayın Mücevheri 77 bölümlük bir tarihi dizi. MBC oyunculuk ödüllerinde büyük başarılar elde etmiş olan dizi en iyi aktris kategorisinde Han Ji-min, en iyi oyunculuk kategorisinde ise Lee Seo Jin ile ödül almaya hak kazanmıştır. Bunun yanı sıra en iyi drama kategorisinde de aday olmuş olan dizi malesef ödülü Efsane (Legend)’ye kaptırmıştır. Yayın sırasında diğer drama dizileri arasında genelde 2. ve 3. sırada yer almış olan sarayın rüzgarı bazı günlerde birinciliğide elde etmiştir.

Dizi Çoson hanedanlığının (Joseon Dynasty) 22. hükümdarı olan Kral Jeongjo’nun (1776 – 1800) hayatını gözler önüne sermektedir. Jeongjo saray hanedanlığınında şımartılarak yetiştirilmiş olmasınına rağmen halkın içinde bulunduğu kötü durum karşısında göstermiş olduğu anlayış ile hatırlanmakta, anılmaktadır.

Sarayın Rüzgarı Dizi Özeti:

Dizi Kral Jeongjo’nun sonradan kovulmuş olan ancak sarayda çalıştıkları sürede arkadaş oldugu iki çocukla arkadaşlık döneminden başlamaktadır. Jeongjo’nun büyük babası olan Kral Yeongjo veliaht prensin hükümete karşı bir darbe düzenlemesinden korktuğu için katıksız bir şekilde bir prinç deposuna hapseder. Elinden hiçbirşey gelmeyen ancak babasını kurtarmak isteyn Jeongjo arkadaşları Song Yeon ve Dae Su’nın yardımı ile Krala babasını affetmesi için yalvarır.

Bu kısımdan sonra dizi Jeongjo’nun arkadaşları ile tekrar iletişime geçtiği yetişkinlik yıllarına geçiş yapmaktadır. Dizi süresince saray entrikaları nedeniyle sürekli bir tehkline içinde olan veliaht prenslik pozisyonu gösterilmekte.

Saray sanatçısı olan babasını henüz çok küçük yaşta iken kaybetmiş olan Sung Song Yeon (Jeongjo’nun çocukluk arkadaşlarından biridir) ‘a Jeongjo’nun aşık olmaya başlaması ile devam eden dizi sarayın entrikalar ile dolu olduğu bir dönemde Jeongjo’nun krallığı eline alması ve Yi San’ı güçlendirmesini ile devam etmektedir. Bazı kısımlarda tarihi kayıtlardan farklı olarak işlenmiş olan dizi o dönümin saray hayatını gözler önüne serecek şekilde çekilmiştir.

 

Sarayın Rüzgarı - Wind of the Palace (Yi San) Tanıtım Videosu

 

Dizi Künyesi

Adı : Yi san
Alternatif İsimleri : Yi San – King Jeong Jo / Lee San, Wind of the Palace
Tür : Tarihi
Yıl : 2007
Kanal : MBC
Toplam bölüm : 77
Yönetmen : Lee Byung Hoon, Kim Geun Hong
Yazar / Senarist : Kim Yi Young
 

Sarayın Rüzgarı - Wind of the Palace (Yi San) Oyuncu Kadrosu 35 Kişi