Sarayın Rüzgarı 21. Bölüm Özeti[]

Sarayın Rüzgarı 21. Bölüm Özeti Sarayın Rüzgarı 21. Bölüm Özeti

Song Yeon sarayda yapılan resim yarışmasında en iyi beş ressam arasına girmiştir. Bu durum herkes de sevinç yaratmıştır. Song Yeon kazandığı halde tam sevinememiştir. Dae Su Park onun üzüntüsüne bir anlam verememiştir, Ona dönerek Prensinde burada olduğunu kazanmasına sevindiğini söyler. Bu onu sevindirirken Prensin söylediklerini düşünür ve iyi bir ressam olmaya ant içer. Bir hizmetçinin resim yarışmasında ödül kazanması sarayda türlü dedikodulara sebep olur. Prensesin yardımcısı bunu hemen hanımına iletir. Kızın kazanmasında Prensin parmağı olduğunu söyler. Prenses buna kızar, onun Prensin çocukluk arkadaşı olduğunu söyler.

Ana Kraliçe Prensin yaptığı yeniliklerden rahatsızdır, bakanlarına buna derhal bir hal çaresi bulmasını ister. Prens küçük esnafın sorunlarını halletmek için onlarla birebir görüşmek ister. Katip Nung Yong dan gizlice bir toplantı düzenlemesini söyler. Bütün bunları gizlilik içinde hallederler. Sekreter Keyongun peşine taktıkları adamları atlatarak toplantıyı yaparlar. Prens onlardan örgütlenmelerini ve toplu imza toplamalarını ister devlete vergi ödeyerekten onları kayıt altına sokmayı taahhüt eder. Noronların adamları gidişattan memnun değildir. Prensin halasının yanına görüşmeye temsilcisini gönderir. Tüccarların Temsilci yüklü bir parayı Prensese vererek bu gidişata son verilmesini ister. Temsilci gittikten sonra Sekreter Keyoung ve adamlarıyla görüşür. Onların beklentisini anlatır. Artık Prensin hata yapmasını beklemeden bir çözüm yoluna gitmesini ister. Küçük esnaf gerekli imzaları toplarlar. Ama tüccarlarda boş durmamaktadır. Lady hwe win Katip Nung Young yanına çağırır. Oğlunun çalışmaları hakkında bilgi alır ve ona tüccarlarla Prensesin bir ilişkisi olduğunu belirterek, onları araştırmasını ister. Bu bilgi Katip Nung youngun çok işine yaramıştır. Artık aradığı rüşvet belgesini bulabilecektir. Askerleri yanına alarak yola çıkar. Çarşıda yine tüccarlar işportacılara kan kusturmaktadır. Hemen bu işe son vererek onları tutuklatır. Bununla da yetinmez tüccarların evini aratır.

Bütün bu olaylar Tüccarların ayaklanmasına sebep olur. Ana Kraliçe tüccarlara yapılanları Krala anlatır ve bu gidişata son vermesini ister. Kral artık sorumlu olmadığını neler olup biteceğini bekleyip göreceğini söyler.

Kraliçe Kraldan beklediği cevabı alamaz.. Tüccarlar ve bakanlar Prensle toplantı yapmak ister. Toplantıda Prense bu yeni değişikliklerin tüccarları zora sokacağını devlete ödedikleri verginin yarı yarıya düşeceğini belirtir. Oysa küçük esnaf devlete vergi vermiyor der. Prens küçük esnaftan topladığı imzaları göstererek onların vergi ödemeyi kabul ettiğini söyler. Başka itirazları olup olmadığını sorar. Tüccarlar eğer küçük esnafa ruhsat verilirse tarımla uğraşan kişilerinde şehre gelip ticaretle uğraşacağını söyler. Prens de buna bir sınırlama getirileceğini şuan şehirde yaşayanlar için geçerli olacağını söyler. O sırada gelen Katip Nung Young getirdiği belgeyle rüşvet olayını ispatlar. Böylelikle bu raundu Prens kazanır. Ama Sekreter Keyoung boş durmaz. Tüccarlara bu yasayı engellemek için sabırlı olmalarını söyler. Kesinlikle mal alışverişinde bulunulmamasını dükkanlarını açmamalarını söyler. Bir çeşit protesto eylemi yapılacaktır. Bu arada küçük esnafa da mal verilmemesi sağlanacaktır. Şehre mal getiren gemiler yüklerini indirmeyerek geri döner. Şehirde alım satım durmaktadır. Kimse hiçbir şey yapamamaktadır. Prens tüm bu olanları yerinde görmek üzere yola çıkar.

Yazan : Sibel ŞEN