Sarayın Rüzgarı 19. Bölüm Özeti[]

Sarayın Rüzgarı 19. Bölüm Özeti Sarayın Rüzgarı 19. Bölüm Özeti

Prenses Hyw Lea’nin hazırlattığı ilaç Kral’a verilir. Kralın durumunda düzelme olmamakla birlikte ateşi de yükselmeye başlar öyle ki bilinci de kapanır. Sarayda tedirgin bekleyiş başlar. Üç gün geçtiği halde Kralın durumunda bir değişiklik olmaz. Prenses babasının iyileşmesi için devamlı dua eder durumunda bir değişiklik olmadığını öğrenince yasaklı olduğu halde saraya gider. Prens endişelidir, doktorlardan aldığı bilgiler doğrultusunda ilacın fayda etmediğini düşünür. İlacın kesilmesini doktorlara emreder. O sırada yanına gelen Prenses buna karşı çıkar. Prens ona saraya girmesinin yasak olduğunu hatırlatır. Prenses bunu bildiğini ama hasta olanın babası olduğunu sağlığını merak ettiğini belirtir. Sonra da ilacın bu aşamada kesilmesinin babasına zarar vereceğini söyler ve Kralın iyileşme sürecinde olduğunu hastalığa karşı tepki olarak ateşinin yükseldiğini söyler.

Katip Nung Yong un getirdiği bilgilerde bu doğrultu da olunca ilacın verilmesine karar verilir. Prens Kralın başucundan bir an olsun ayrılmamaktadır. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak ister. Öte yandan Ana Kraliçe Kralın ölümü halinde olacaklara hazırlıklı olmak için bakanlara askerlerin başkentin dışında hazır bir şekilde beklemelerini söyler. Prensin yardımcıları ise Prense yapılacak herhangi bir saldırıyı önlemek için sarayı koruma altına alırlar. Gecenin sonuna doğru Kralın ateşi düşer, az da olsa kendine gelir. Bu iyileşme belirtileri herkesi sevindirir. Ama en çok da Ana Kraliçe ile Prenses sevinir. Baş başa vererek Kralın iyileşmesinde kızının oynadığı rolü düşünerek artık her şeyin lehlerine döndüğünü sarayda kalman için Prensle konuşacağını söyler. Kraliçe vakit geçirmeden Prensin yanına gider, Prensesin Kralın iyileşmesindeki rolünü hatırlatır ve onun sarayda kalmasını ister. Prens buna izninin olmadığını Kralın cezayı verdiğini söyler. Kraliçe onun ikna edeceğini söyler. Kral artık yemek yiyebiliyor, az da olsa gücünü toplamayı başarır. Kızının iyileşmesindeki rolünü öğrenir ve onu affetmek zorunda kalır. Sarayda kalacağını öğrenen Prenses ilk iş olarak Prensin annesinin yanına gider. Ona son ziyareti hatırlatır ve gönderdiği ilaca artık ihtiyacı kalmadığını söyler. Ziyan olmaması içinde ona geri verir. Lady gülümseyerek alır, çok yakın zamanda tekrar ihtiyacı olacağını belirtir.

Kral iyice toparlanınca Prense neden verdiği emirleri yerine getirmediğini sorar. Prensse kendisine bir emir verilmediğini söyler. Kral nasıl olur der. Kahya ya yazdırdığım fermanda yerime geçmeni ve ülkeyi senin yönetmeni söyledim. Prens böyle bir şeyden haberi olmadığını tekrar söyler. Bunun üzerine kahyayı çağırmasını ister. Kahya ne yapacağını şaşırmıştır. Hemen Ana Kraliçeye haber gönderir. Kraliçe bunu beklemektedir, hemen Kralın yanına gider yerlere kadar eğilir ve kendisini affetmesini ister. Kral çok öfkelenir buna bir anlam veremez emrine nasıl karşı gelindiğini sorar. Kraliçe izniniz olursa açıklayayım der. Bunu Prensin iyiliği için yaptığını söyler. Çünkü bakanlar bu fermanı öğrenirlerse Prensin Kralı öldüreceğini ve yerine geçmek isteyeceğini düşünecektiler. Bütün bu yanlış anlaşmaları önlemek için fermanı sakladım der. Ama zaten iyileştiğinize göre de bu fermana gerek kalmadı der. Kral iyileşmiş olabilirim ama artık bu ülkeyi Prens yönetecek ve bu yüzdende bu ferman geçerlidir. Kraliçe donmuştur. İtiraz eder, Prens de itiraz eder ama Kral kararını çoktan vermiştir, Prensi kabul etmeyeceklerini söyleyen bakanlarla yüzleşmek için toplantı ayarlanmasını söyler.

Haber her yere yayılmıştır. Herkes şaşkın öfkelidir. Prens kendini buna hazır hissetmez. Kralla tekrar konuşmak ister ama Kral kararından vazgeçmeyeceğini söyler. Prens Katip Nung Youngu çağırır. Fakat Katip gitmez. Toplantı başlamıştır. Bakanlar Kraldan kararını gözden geçirmesini isterler. Kral bundan vazgeçmeyeceğini söyler, ısrar etmelerinden dolayı onları zavallılar olarak görür. Prens Katip gelince ona bakar, haberi duyunca hemen geleceğini düşünmüştüm der. Seni ilk gördüğümde hırslı biri olarak görmüştüm der. Katip de Prense dönerek efendim bende sizin gözlerinizde aynı hırsı görmüştüm ama bu öyle iktidar hırsı falan değil amacı olan hayalleri olan birinin hırsıydı, benim buradaki görevimse Prensin hayallerine ulaşmasında yardımcı olacağım der. Kral Prense haber gönderir, yarınki Çada meclisini onun yöneteceğini söyler.

Yazan : Sibel ŞEN