Sarayın Rüzgarı 17. Bölüm Özeti[]

Sarayın Rüzgarı 17. Bölüm Özeti Sarayın Rüzgarı 17. Bölüm Özeti

Kralın rahatsızlığı herkesi tedirgin eder. Herkes birbirine krala ne oluğunu sorup duruyor. Kralın bilinci kapalı şekilde baygın yatar. Saray doktoru onun dinlenmesi gerektiğini söyler, ellerindeki ilaçlarla tedaviye başlanır ama bu yeterli değildir. Salgından dolayı rahatsızlanan halk içinde yeterli ilaç yoktur. Saraya adam gönderilerek ilaç yapımının arttırılmasını ister. Kralın eşi sonbaharın gelmesiyle yaprakların sararması nedeniyle yapılacak şenliklere katılmaya karar verir. Lady Hwe wie ile gelini Prenses de kutlamalara katılır ve mabede dua etmeye giderler. Yolda Kraliçeyle karşılaşırlar, birbirlerine nezaket gösterirler. O sırada yanlarına gelen Kraliçenin yardımcısı kızının da tapınak da olduğunu söyler buna bir hayli şaşırır. Çünkü evden çıkmaması gerekiyordur. Tapınağa girince Prenses saygıyla eğilir önlerinde buraya gelmesindeki amacın Prense bir evlat vermesi için tanrıya dua etmek olduğunu söyler ve 7 gün boyunca her gün dua edeceğini belirtir. Lady Hwe wie onun sözlerine inanmaz ve gelini nede inanmamasını tavsiye eder. Oğluna devamlı destek olmasın gelecek saldırılara uyanık olmasını tavsiye eder.

Uzun süre geçmesine rağmen Kral uyanmamıştır. Diğer genç hastalara etki ettiği halde kralda bir düzelme görülmez. Kralın rahatsızlığı saraya kadar ulaşır. Bu durum Kraliçenin hiç hoşuna gitmez, tahta Prensin geçeceğini düşünür. Bu da gelecekleri için tehlike oluşturacaktır. Hemen bir mektup hazırlar içişleri bakanına gönderilmek üzere. Mektupta Kralın uyanır uyanmaz Prensi saraya göndereceğini belirtir. Her ne olursa olsun bunun engellenmesini gerekirse Prensin öldürülmesini emreder.

Öte yandan Kralın bilinci, açılmaya başlar, uyandığında torunu Prensi yanına çağırır. Yanına gelen Prense kendisine iyi bakıldığını düzelene kadar burada kalacağını söyler. O buradayken sarayın yönetimini devralması için saraya gitmesini emreder. Prens onu yalnız bırakamayacağını söyleyince iyi bir Kralın öncelikli görevi halkının güvenliğini sağlamak olduğunu belirtir, hainlere bu fırsatı vermemesini söyler. Katip Nung youn Kralın doğru söylediğini belirtir can güvenliğini olmadığını söyler. Prens hazırlıklara başlanmasını söyler. İçişleri bakanı ile sekreter Keyoung konuşurken Kraliçenin mektubu gelir. Kraliçenin öngörüsünden övgüyle bahseder. Hemen gerekli hazırlıklara başlamasını söyler. Prens dönüş yolunda öldürülecektir.

Katip Nung Youn hainlerin saldırı düzenleyeceklerini düşünerek Prense iki ayrı yoldan gitmelerini tavsiye eder. Bir grubun önce çıkarak hainleri yanıltacak diğer grupla da Prens gidecektir. Prens buna karşı çıkar çünkü askerlerin bu saldırıda kaybetme tehlikesi vardır. Prens uyuduğunda Katip Nung youn Dae Su ya Prensin kıyafetlerini giydirir. Fedailerden bazılarını da seçerek sanki Prens yola çıkıyormuş gibi yola çıkarlar. Prensin yola çıktığını gören Sekreter Keyoung askerleri peşinden gönderir. Prens uykudan uyanıp yola çıkalım dediğinde Katip biraz daha beklemelerini söyler planı uyguladığını söyler. Prens kendisinin emirlerine karşı geldiği için azarlar, fedailerinin kendi yerine ölmelerine izin vermez ve takviye gönderir. Kendide az sayıda adamla saraya doğru yol alır. Prensin peşinden gittiğini sanan hainlerin ordusu saldırıya geçerler. Prensin adamları onlarla kahramanca mücadele ederler, çoğunlukta oldukları için güçleri tükenir. Tam Dae Su yu vuracakları zaman fedailer yetişir ve onları bozguna uğratır.

Saldırının Başarısız olduğu Sekreter Keyounga ulaşır. Başarısız olmalarının nedeninin Katip olduğunu anlamıştır, onu ortadan kaldırmadığına pişman olmuştur. Bu durumda yapılacak tek şey Kralı hasta da olsa saraya götürmektir. İçişleri bakanıyla birlikte kralı ikna etmeye giderler. Prens güvenli şekilde saraya ulaşmıştır. Ana Kraliçe buna hiç sevinmemiştir. Kralı orda yalnız bıraktığı için Prensi eleştirir. Prensin annesi ve eşi mutludur. Prens gelir gelmez işlerin başına geçer. İlaçların yapılması ve ulaştırılması için gerekenleri yapar. İlaçlarla beraber doktorları da oraya göndermek ister. Ana Kraliçe buna itiraz eder, çünkü Kral birkaç güne kadar saraya gelecektir ve onun doktorlara ihtiyacı vardır. Prens Kraliçeyi susturur, burada karar verenin kendisi olduğunu söyler. Kralın kendi doktorunun yanında olduğunu ve ona iyi baktığını söyler.

Yazan : Sibel ŞEN