Sarayın Rüzgarı 15. Bölüm Özeti[]

Sarayın Rüzgarı 15. Bölüm Özeti Sarayın Rüzgarı 15. Bölüm Özeti

Prens Jeongjo Song Yeon’ın elini tutar. Ona Çinli bayan ressamlarla ilgili kitapları anlatır. Onunda resme yeteneği olduğunu söyler ve resimle uğraşmasını ister. Song Yeong şaşkın ve mutlu şekilde Prensi dinlerken içeriye Prensin eşi Prenses girer. Prenses iyi niyetli sevecen alçak gönüllü bir kadındır. Prense iyi niyetlerini sunar. Yakınına gelen prensese Song Yeong tanıştırır. Hainlerin tuzağından Onun sayesinde kurtulduğunu anlatır. Song Yeong la yakından konuşan Prenses Onu tanıdığını söyler. Prens bunun nasıl olduğunu sorar. Prenses ise Onu annesinin köşkünde hizmetçi sanarak kurabiye pişirmesinde yardımcı olduğunu anlatır. Bu olayı kendisine de anlattığını hatırlatır. Prens de Prensese Song Yeongun Dae Su Parkın çocukluktan beri arkadaşı olduğunu söyler. Prensesin yardımcısı Song Yeongdan hoşlanmaz. Onu hanımına tehdit olarak görür. Bunu Prensese de belirtir. Prenses dedikodu yaptığı için yardımcısını azarlar.

Prens jeongjo’nun annesi Prenses Hye wan’ın evine geçmiş olsuna gider. Ona ilaç hazırlatır. Onun gelişinden rahatsız olan Prenses bunu belli etmemeye çalışır. Prensin annesinin hazırladığı ilacı içmek zorunda kalır. Beğenip beğenmediğini soran Kraliçe’ye beğendiğini söyler. Bunun üzerine Kraliçe Kocası Prens Sadonun da ölmeden evvel rahatlamak için bu ilaçlardan içtiğini hatırlatır, Ona da şifa vermesini diler. Kocasına yapılanları hatırlatır, geçmiş de sessiz kaldığını kocasına yardım edemediğini anlatır. Aynı şeyin oğluna yapılmasına izin vermeyeceğini belirtir.“-Öfkemin sonsuz, yapabileceklerimin ise sınırsız olduğunu bilsinler¨ der ve orayı terk eder. Kralın yanına giderek artık geçmiş de olduğu gibi sessiz kalmayacağını oğlunun yanında yer alacağını söyler.

Prensin annesinin ani çıkışı Ana Kraliçe’yi oldukça rahatsız eder. İçişleri Bakanını yanına çağırır. Ondan kızının üvey oğlu saray sekreteri Kyeong u bir süre bu işlerden uzak tutmasını ve yeni ordunun, ejder tugayının bir an önce hazırlanmasını ister. İçişleri Bakanı aldığı emirle Saray Sekreteri Kyeongu çağırır, durumu ona anlatır. Gelecekte kendisinin Prens olacağını, Noruonlar için önemli olduğunu hatırlatır.

Saray Ressamı memur leo chou resim dersi vermek üzere Song Yeong da yanına alır. Song yeon ders sırasında Prensin ona anlattıkları aklına gelir, içinde resim yapmak için büyük bir arzu duyar. Ders bitiminde Çinli bayan ressamlarla ilgili kitapları bulmak için çarşıya gider.
Sekreter Kyeong ise Prensin kurtulmasında Song Yeong ve Dae Su’nun yardımları olduğunu öğrenir. Bir şekilde Song Yeong la tanışmak ister. Onu kitapçı da görünce yardımcı olur.
Prenses Hyo Ewi’nin yardımcısı ikisini konuşurken görünce bunu hemen hanımına iletir. Onunda Hainlerle işbirliği içinde olduğunu söyler. Prenses buna inanmak istemez, ama içinde de bir şüphe doğar.

Kral Prensle sohbet ederek fikir alışverişinde bulunur. Ona der ki: Masmavi gökyüzünü görebilmek için fırtınanın dinmesini beklemek gerekir. Yakında askeri sınav olacağını destek bulmak için toplayacağın insanların sana kusurlarını da söyleyebilen insanlar olmasına dikkat etmesini söyler.

Katip Hung Han Young artık Prense danışmanlık hizmeti vermeye başlar. Prense düşmanlarının çok olduğunu birçoğunun yakınında olduğunu hatırlatır. Ordunun içinde Sekreter Keyoungun adamları olduğunu bunları ayırmasını, kendisine özel koruma tutmasını söyler. Bunun içinde çok güvenilir bulduğu Dae Su’yu önerir. Prens buna çok memnun olur. Ama Katip ortada bir sorun olduğunu, yakında yapılacak askeri sınavda Dae SU yazılı sınavda başarısız olursa orduya giremeyeceğini söyler. Prens kimseye ihtimas geçilmeyeceğini söyler. Dae Su’ da sınava aynı şartlarda gireceğini söyler, gerekirse Dae Su’ yu çalıştırmasını söyler. Onun sınavı kazanmasının kendisinin de başarısı olacağını söyler
Dae Su yoğun bir şekilde derslerine çalıştığı halde bir türlü hafızasında tutamaz, bu durum katibi çıldırtır. Onu çalıştırsa da değişen bir şey olmaz. Prense bir söz vermiştir ve hilede yapamaz.

Prens Jeongjo askerlerini denetlemek ister. Onlara 20 tur ok atılacağını söyler. Askerler buna sevinir. Geçmişi hatırlayan bazı askerler şimdi ne kadar iyi ok attıklarını hatırlarlar. Prens askerlerinin gelişiminden memnundur. Onlarla şakalaşır ve hatta çeşitli yarışmalar yaparlar. Prensin tarafında olduğu grup yarışmaları kazanır. Bu durum diğer tarafı üzer bir dahaki sefere Prensin kendi taraflarında yarışmasını ister. Prensin bu şekilde askerleriyle vakit geçirmesi oradan geçen Kral ve Bakanların dikkatini çeker. Bakanlardan bazıları Prensin bu halini onaylamaz ve bunu Krala belirtir.

Kral ve Bakanlar yeni yapılacak askeri sınav için toplanmıştır. Prensinde gelmesiyle Kral toplantıyı açar. Yapılacak sınavda sorulacak sorunun Saray ve aileden olacağını belirtir. Prense gelecekte kendisinin yöneteceğini hatırlatarak Onun fikrini almak ister. Prens ise ülkede her şeyin rüşvetle döndüğünü bunun düzeltilmesi gerektiğini halkının onuru, adaleti öğrenmesi gerektiğini söyleyerek daha çok ahlakla ilgili sorular sorulmasını ister. Kral bu cevabı beğenir. Gelecekte iyi bir Kral olacağını söyler. Beklenen gün gelir. Sınavlar başlar. Dae Su yapılan bütün yarışmaları kazanır. Ama yazılı sınavda başarılı olamaz. Prens buna üzülür ama elinden bir şey gelmez. Katip Hung Han Young Dae Su’nun başarısız olmasına üzülmüştür ama yenilgiyi kabul edemez. Hemen Komutanın yanına giderek sınavda kopya çekildiğini söyler. Bazı Bakanların çocuklarının sınav sorularını önceden elde ettiklerini söyler ve ispatlar, Prensin kesinlikle buna izin vermeyeceğini söyler. Böylelikle bu kişiler elenince Dae Su sınavı kazanır. Katip gelir durumu Prense anlatır, haksızlıkları düzelttiğini söyler. Bu iş de hiçbir şekilde hile yapmadığını ama Prensin adını kullanmak zorunda kaldığını anlatır. Prens buna çok sevinir.

Dae Su sınavı kaybettiği için üzgündür kendini içkiye vermişdir. Song Yeon sınavı kazananların içinde Dae Su’ nun ismini görünce bunu Dae Su’ya haber verir. Amcası ve Dae Su sevinç içindedir. Prens ve adamları sınavı geçenlere belgelerini vermek üzere toplanır. Dae Su’ arkadaşları selamlarlar. Prens herkese belgesini verir. Sıra Dae Su’ ya gelir, gurur içindedir. Prens belgesini verirken Dae Su’ ya artık özel koruması olduğunu söyler.

Yazan : Sibel ŞEN